Binəqədi rayon M.Ə.Rəsulzadə bələdiyyəsinin 2013-cü il üzrə fəaliyyəti və yerli büdcəsinin icrası haqqında
M.Ə.Rəsulzadə bələdiyyəsinin 2013-cü il üzrə fəaliyyət və yerli büdcəsinin icrası haqqında gördükləri işlərin hesabatını verməzdən əvvəl, icazənizlə “2011- 2013-cü illərdə Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial – iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı” çərçivəsində M.Ə.Rəsulzadə qəsəbəsində həyata keçirilən uğurlu tədbirlər haqqında məlumat verərdim.
Respublikanın bütün bölgələrində eləcə də bütün yaşayış məntəqələrində olduğu kimi Rəsulzadə qəsəbəsinin ərazisində də iri miqyaslı layihələr həyta keçirilir və hazırda işlər planlı şəkildə davam etdirilir. Bütün bu işlər cənab Prezidentimizin birbaşa tapşırığı və cənab Başçımızın nəzarəti və iştirakı ilə bir hədəfə – Rəsulzadə qəsəbə sakinlərinin soaial rifahının yüksəldilməsinə, rahat və etibarlı güzəranlarının yaxşılaşmasına hesablanıb. Belə ki, Aydınbəyov və İ.Hacıyev küçələrində, eləcə də İ.Hacıyev küçəsi I, II və III döngələrdə kommunikasiya xətləri əsaslı təmir edildikdən sonra asfaltlanma işləri aparılmış, eyni zamanda qəsəbənin Həmidə Məmmədquluzadə, Elman Rüstəmov, Katib Şamilov, 1-ci Dəmiryol, Həsrət Ağamalıyev, Binəqədi şossesinin sol tərəfində bütün küçələr, Çexov, Arif Hüseynov, Mahir Qədirov, Üzeyir Hacıbəyov, Sahib Hüseynov, Koroğlu 5;6 və 7 keçid, Zaur Mehdiyev, Koroğlu 1 keçid, Füzuli Orucov, Sarabski, 8 Mart, Cəfər Cabbarlı, Zahid Qəmbərov küçələrinə və Xutor yaşayış sahəsindəki əksər küçələrə asfalt örtüyü döşənmişdir. Ümumilikdə 2013-cü ildə – qəsəbə ərazisində 111732 kv.metr asfalt örtüyü döşənmişdir.
Qəsəbəmizdə həyata keçirilən ən uğurlu layihələrdən biri də cənab Başçımızın bir başa təşəbbüs və dəstəyi ilə qəsəbə ərazisində yerləşən Heydər Əliyev parkının tamamilə ən müasir üslubda yenidən qurulması, burada musiqili fəvvarə və muxtəlif uşaq əyləncə elementlərinin quraşdırılmasıdır. Eyni zamanda həmin parkda yerləşən Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyətinin inzibati binası yenidən qurulmuş və Yeni Azərbaycan Partiyasının Binəqədi Rayon Təşkilatının yeni inzibati binası inşa olunmuşdur. Çox sevindirici və fərəhləndirici haldırki hər üç obyektin açılışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev iştirak etmışdir.
Bundan əlavə Dövlət Proqramı çərçivəsində qəsəbə ərazisində yerləşən 6 saylı Birləşmiş şəhər xəstəxanası yenidən qurulub, tam təmir olunaraq sakinlərin istifadəsinə verilmişdir.
100 və 143 saylı məktəblərdə əlavə tədris korpusları tikilib şagirdlərin istifadəsinə verilmiş, 90 saylı uşaq bağçası əsaslı təmir olunmuş, 211 saylı bağça isə müasir üslubda yenidən inşa olunmuş istifadəyə verilmişdir. 11 saylı musiqi məktəbində yeni korpus tikiləcəkdir.
Qəsəbə ərazilərin təmizliyinə daimi nəzarət günün ən vacib məsələlərindən biri olmuşdur. 2013-cü ildə rayon rəhbərliyi tərəfindən yalnız Rəsulzadə qəsəbəsində təmizliyi həyata keçirmək üçün 402 ədəd məişət tullantıları konteyneri, 2 ədəd – 2013-cü ilin istehsalı olan MAZ – Haller zibil daşıyan və KAMAZ – KAO Zibil daşıyan maşınları, 3 ədəd qabarit tullantıların yığılması üçün 65115 markalı KAMAZ özüboşaldan maşınlar verilmişdir. 2013-cü ildə qəsəbəmizin 9 müxtəlif yerlərində nümunəvi məişət tullantıları meydançaları tikilmişdir.
Hesabat ilində rayonun xidmət sahələri tərəfindən qəsəbə ərazsində aşağıdakı işlər görülmüşdür.
Qaz istismar idarəsi tərəfindən qəsəbənin Koroğlu, Üzeyir Hacıbəyov, Mahir Qədirov, Sahib Hüseynov, Hüsü Hacıyev, Ağamalıoğlu, Çingiz İldırım, Aydınbəyov, İlham Hacıyev, İlham Hacıyev 1,2 və 3 döngələrdə köhnə qaz xəttləri yenisi ilə əvəz olunmuşdur. O, cümlədən təzyiq normallaşdırılmış, bir çox küçlərdə təmir işləri aparılmışdır və hazırda bu isstiqamətdə işlər davam etdirilir.
Rayon Sukanal idarəsi tərəfindən qəsəbənin qəsəbənin Hacıbababəyov- Zahid Qəmbərov küçəsi istiqamətində, 8 Mart, Sahib Hüseynov, Mahir Qədirov, Səttar Bəhlulzadə küçəsi 1 döngədən, Əli Məmmədov, Mirzə Məhəmmədxan, Aydınbəyov küçələrindən yeni kanalizasiya xəttləri, Musabəyov, Svetlana Məmmədova, Azadlıq prospektindən, Hacıbababəyov, Mahir Qədirov küçəsində, Cəfər Xəndan, 1 şimal tingliyi və s. küçələrdə yeni su xəttləri çəkilmişdir və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Qəsəbə sakinlərinin fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin olunması üçün SİB-ləşmə prossesi demək olar ki, başa çatmaq üzrədir.
Küçlərin işıqlandırılması üçün qəsəbənin Katib Şamilov, Stroydetal, Elman Rüstəmov, Həmidə Məmmədquluzadə, Həsrət Ağamalıyev küçələrinə ümumilikdə 65 ədəd sinkləşdirilmiş 2 konsullu dirəklər quraşdırılmışdır.
Bunları qeyd etməklə bildirmək istəyirəm ki, yerli idarəçilik o zaman effektli olur ki, yerli təşəbbüslər də çox olsun.
Ən əsası əhali yaşadığı inzibati ərazi sahəsində görülən işlərdən məlumatlı olarsa rayon rəhbərliyinə inam və etibarı da yüksək olar.
Yerli özünüidarə dedikdə, yerli özünüidarə orqanlarının dövlət işlərinin xeyli hissəsini reqlamentləşmək və qanun çərçivəsində fəaliyyət göstərərək, məsuliyyəti öz üzərinə götürməklə onu yerli əhalinin maraqlarına uyğun idarə etmək hüququ və real qabiliyyəti başa düşülür. Yerli özünüidarə orqanlarının əsas səlahiyyətləri konstitusiya ilə, yaxud qanunla müəyyən edilir. Lakin bu müddəa yerli özünüidarə orqanlarına qanuna müvafiq olaraq ayrı-ayrı konkret səlahiyyətlərin verilməsini istisna etmir.
M.Ə.Rəsulzadə bələdiyyəsində öz səlahiyyətinə aid məsələlərin qabaqcadan nəzərdən keçirilməsi və hazırlanması məqsədilə, habelə bələdiyyənin qərarlarının həyata keçirilməsinə yardım göstərilməsi üçün 5 daimi komissiyalar yaradılmış və fəaliyyət göstərir.
M.Ə.Rəsulzadə bələdiyyəsinin ərazisində 14 Məhəllə Komitəsi yaradılmış və Əsasnamələri təsdiq olunmuşdur. Məhəllə komitəsinin yaradılmasında məqsəd məhəllə problemlərinin həllində yerli sakinlərin işini təşkil etmək və onların həllində bələdiyyəyə kömək etməkdir. Komitələr əsasən müvafiq ərazidə yaşayan nüfuzlu şəxslərdən təşkil olunmuşdur ki, bu da həmin ərazinin problemlərinin lazımi şəkildə bələdiyyəyə çatdırılmasında və həllində yardımçı olur.
Hamınıza məlumdur ki, 2013-cü ildə Respublikamızda ən mühüm dövlət əhəmiyyətli siyasi kampaniya olan Prezident seçkiləri keçirilimişdir. Seçkilər Rəsulzadə qəsəbəsi ərazisi hüdudlarını əhatə edən 9 saylı Seçki Dairəsində də yüksək seçici fəallığı müşahidə edilmişdir. Təsadüfü deyildir ki, qəsəbə ərazisi hüdudlarını əhatə edən 32 seçki məntəqəsinin heç bir yerində, heç bir hadisə baş verməmiş, qanun pozuntusu qeydə alınmamışdır. Şübhəsiz bütün bu uğurlu nəticələr rayon rəhbərliyinin ərazidə apardığı abadlıq-quruculuq, təmir-tikinti, səliqə-səhman işləri əhali ilə keçirilən görüşlər, düzgün təşkil olunan ictimai-siyasi işlərin sayəsindən mümkün olmuşdur ki, YAP Binəqədi rayon təşkilatının qərargahının nəzdində yaradılan 15 qərargahdan biri olan 9 saylı Binəqədi İkinci Seçki Dairəsinin 7 saylı qərargahı da Rəsulzadə bələdiyyəsinə təhkim olunaraq etimad göstərilmişdir. 7 saylı Qərargah 14 məntəqəni əhatə etdərək, 18505 nəfər seçicidə iştirak edən seçicilərlə təmas yaratmışdır.
Keçirilən prezident seçkilərində də göstərilən etimad bir daha onu göstərir ki, bütün qarayaxma kampaniyalarına baxmayaraq, Azərbaycan xalqı öz seçiminə sadiqdir.
Bizdə öz növbəmizdə qəsəbə ictimaiyyəti adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevi təbrik edir və bu gərgin fəaliyyətində ona uğurlar arzulayırıq.
Bələdiyyə öz ərazisində və həmçinin Binəqədi rayon ərazisində keçirilən sosial-iqtisadi və ekoloji məsələlərin həllində yaxından iştirak edir.
Bələdiyyə öz fəaliyyətində şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə mövcud qanunlar çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçirməklə yanaşı işin səmərəli təşkili ilə əlaqədar dövlət, hökumət və digər qurumlarla əlaqələr yaradır. Bələdiyyə öz ərazisində olan problemlərin həlli məqsədilə ayda 1-2 dəfə iclaslar keçirərək müvafiq qərarlar qəbul edir və onların həyata keçirilməsini təmin edir.
2013-cü il ərzində bələdiyyənin 14 ümumi iclası keçirilmişdir. İclaslar protokollaşdırılmış və “Bələdiyyələrin fəaliyyətinə inzibati nəzarət haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 6-cı maddəsinə əsasən protokolların surətləri Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə İş Mərkəzinə göndərilmişdir.
“Bələdiyyələrin maliyyəsinin əsasları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq bələdiyyə büdcəsindən pul vəsaitləri daimi komissiyalarda baxılmaqla bələdiyyə iclasına çıxarılmış və bələdiyyə iclasının qəbul etdiyi qərarları ilə təyinatı, məqsədi və miqdarı göstərilməklə ayrılmışdır.
Bələdiyyədə uçot və hesabat işləri mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq qurulmuşdur.
Bələdiyyə iclasının qərarları ilə ayrılmış vəsaitlər müqabilində faktiki xərclər, yəni görülmüş işlər haqqında əhəmiyyət kəsb edən bütün sənədlər və hesabatlar aidiyyatı olaraq “Mühasibat uçotu şöbəsi”nə vaxtında təqdim edilmiş və uçotda tam əks olunmuşdur.
Əvvəla qeyd edim ki, Binəqədi rayon M.Ə.Rəsulzadə bələdiyyəsi 29 oktyabr 2012-ci il tarixli 37 saylı qərarı ilə 2013-cü il üçün gəlir və xərcləri müəyyən edərək, yerli (büdcə smetasını) büdcəsini 740000 (yeddi yüz qırx min) manat həcmində təsdiq etmişdir. Təsdiq olunmuş büdcəyə əsasən, iqtisadi təsnifat üzrə gəlir və xərclərin rüblər üzrə bölgüsü də aparılmaqla təsdiqlənmişdir.
2013-cü ildə bələdiyyə büdcəsinin gəlirlərinin proqnozlaşdırılması və faktiki kassa icrası aşağıdakı kimi olmuşdur: